Viva La Body Bite Balm Tube 11g
Viva La Body Bite Balm Tube 11g
- Made in Australia
- Palm Oil Free
- Plastic Free
Features
Features
Soothes irritated skins and rashes.
Great for travel - Compact, lightweight, and effortless to carry.
Australian made in small batches with sustainably sourced, all natural ingredients.
100% plastic free ingredients and packaging.
Committed to sustainability -vegan, no hidden nasties.
Packaging is fully compostable.
Shop more Personal Care Items here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Theobroma Cacao (Cocoa Butter), Oryza Sativa Bran Wax (Rice Bran Wax), Butyrospermum Parkii Butter (Shea Butter), Lavandula Angustifolia (Lavender Oil), Eucalyptus citriodora (Lemon Eucalyptus), Cymbopogon Flexuosus (Lemongrass Oil) Tocopherol (Vitamin E), Rosmarinus Officinalis (Rosemary Leaf Extract), Helianthus Annuus Seed Oil (Sunflower Oil).
Dimensions
Dimensions
11gram tube
Care & Use
Care & Use
HOW TO USE
Push up the base of the tube a fraction & apply directly to the irritated spot then massage to evenly distribute. Reapply as needed. Store in a cool place out of direct sunlight.
For external use only. Do not eat. If irritation occurs discontinue use. Keep out of reach of children. Suitable for ages two years and over. If pregnant consult your medical practitioner to run through the ingredients before using. For sensitive skin best to test patch before use. If irritation occurs discontinue use.
Circular life
Circular life
100% compostable in your home compost, worm farm or garden.
Made in
Made in
Australia
Brand story
Share
Reviews!
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars8Regular price $13.39Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars19Regular price $5.81Regular priceUnit price / per
-
4.5Rated 4.5 out of 5 stars4Regular price $16.89Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars15Regular price $17.48Regular priceUnit price / per
-
Back soon5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $24.61Regular priceUnit price / per
$27.34Sale price $24.61Back soon -
3.9Rated 3.9 out of 5 stars10Regular price $12.80Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $8.72Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars131Regular price $14.56Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars55Regular price $6.97Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.