U Konserve Sweat Free Ice Pack
U Konserve Sweat Free Ice Pack
- B Corp Certified
Features
Features
Non-toxic gel pack comes inside a moisture-resistant cover made from recycled plastic bottles.
Ideal for school lunch bags, keeping baby bottles cold, and handy for boo boos.
Pop in the freezer (with cover on), place in your lunchbox, and ice pack will keep your lunch cold for hours. Depending on the environment, cover usually remains moisture free.
Contains one gel pack and one sweat-free sleeve.
Every piece of plastic ever produced still exists. Awareness is growing and consumers are taking steps to reduce single-use, but there’s still a staggering amount of plastic in the waste stream—and U Konserve is repurposing that plastic into reusable ice packs.
Shop our range of Cooling Ice Packs here.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Cover made from recycled PET #1 plastic bottles, Gel pack made from non-toxic sodium polymer.
Dimensions
Dimensions
11.4cm x 16.5cm x 2.5cm (each ice pack contains 150grams of gel)
measurements are approximate.
Care & Use
Care & Use
Cover is machine washable, air dry
Circular life
Circular life
Ask your local Council for recycling options.
Brand story
In 2008, friends Lynn Julian and Chance Claxton got together to found U-Konserve (formerly Kids Konserve) in an effort to reduce plastic use and keep plastic out of the ocean. Early on the eco-scene, they created the first zero-waste lunch kit for primary schools.
The reusable concept quickly caught on and U Konserve quickly grew. Now they're a Certified B Corporation with products in over 1000 stores, offering some of the best solutions to the single use problem.
A favourite in the US, U Konserve is now available in Australia. Achieve a waste-free, toxin-free lunch - all products are free from BPA, lead and PVC.
Share
Reviews!
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars36Regular price $38.09Regular priceUnit price / per+10 options
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars105Regular price $58.06Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars12Regular price $11.70Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars43Regular price $8.18Regular priceUnit price / per
-
4.1Rated 4.1 out of 5 stars8Regular price $11.70Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars13Regular price $7.59Regular priceUnit price / per
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars2Regular price $21.67Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars17Regular price $8.18Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $11.70Regular priceUnit price / per+0 optionsBack soon
-
Regular price $32.22Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.